Szybkość polskiego Internetu w skali światowej
Sieć Internet bez wątpienia zrewolucjonizowała przeglądanie stron internetowych z domowego zacisza. Internet w Polsce wypadał dość słabo na tle światowej szybkości połączenia sieciowego. W której części świata jest najszybszy Internet, a w której najwolniejszy?
Czynniki wpływające na szybkość połączenia internetowego
Często zastanawiamy się, jak szybki jest internet w Polsce i na świecie, ale dość ciężko znaleźć wiarygodne informacje, a nie każdy lubi czytać skomplikowane raporty szybkości internetu. Zanim jednak zaczniemy porównywać szybkości połączenia sieciowego w różnych miejscach, należy poznać kluczowe czynniki, które wpływają na jego prędkość. Dużo zależy od infrastrukltury i rodzaju okablowania, które jest używane w danym kraju. Nowsza infrastruktura oznacza szybsze połączenie internetowe. Znaczenie ma także łączność z kablami podmorskimi, ponieważ podwodne kable światłowodowe przesyłają niemal 97-98 procent danych komunikacyjnych na całym świecie. Oczywiście powinniśmy także uwzględnić wielkość danego kraju, gdzie sprawdza się zależność im mniejszy kraj, tym tańsze jest utrzymanie infrastruktury. Powinniśmy pamiętać o krajach, gdzie specjalnie ograczana jest przepustowość łącza.
Ranking prędkości internetu w skali światowej
Prędkość Internetu została zmierzona poprzez Speedtest Global Index, który wykorzystuje dane milionów ludzi do pomiaru połączenia internetowego. Singapur zajmuje pierwsze miejsce zestawieniu, chwaląc się przepustowością łącza internetowego na poziomie 262,2 Mb/s. Na drugim miejscu znalazł się Hongkong z przepustowością łącza na poziomie 254,4 Mb/s. Na podium znalazł się także taki kraj jak Monako, który może się pochwalić przepustowością łącza 242,9 Mb/s. Na kolejnych miejscach znajdziemy Szwajcarię, Tajlandię, Rumunię czy Koreę Południową. Polska zajmuje w zestawieniu dopiero 27 miejsce w szybkości sieci szerokopasmowej, która jest na poziomie 147,45 Mb/s. Gorzej jest tylko w przypadku internetu mobilnego, gdzie Polska zajęła 47 miejsce. Miejmy nadzieję, że innowacje i nowe technologię poprawią nieco pozycję Polski w świecie Internetu.
Najnowsze komentarze