Rodzaje fotografii – poznaj najpopularniejsze sposoby klasyfikacji zdjęć!
Wśród różnego rodzaju form spędzania wolnego czasu i zajęć poza podstawowymi obowiązkami niezwykle popularną dziedziną jest fotografia. Mamy w jej przypadku bardzo wiele różnych odmian, co nie powinno specjalnie zaskakiwać, gdyż jest to pojemne medium. Z powyższych względów wymieniając rozmaite rodzaje fotografii, nie da się tego przeprowadzić w idealny sposób. Dzieje się tak z racji częstego ich przenikania się i mieszania. Jednak na potrzeby niniejszego tekstu postaramy się nieco przybliżyć kilka odmian fotografii.
Szereg odmian klasyfikacji
Najbardziej powszechną klasyfikacją fotografii jest ta wynikająca techniki jej wykonania. Tym samym mówimy z reguły o zdjęciach wykonanych metodą cyfrową lub też w analogowy sposób.Idąc dalej mamy sposób podziału wynikający z roli zdjęć tj. fotografię użytkową i artystyczną. Można również skupić się tym, jaki kolor ma fotografia, gdzie została wykonana czy też wyróżnić zakres ujęcia. Następnym działem wartym odnotowania jest ten z uwagi na tematykę. Zazwyczaj w skład tej kategorii wchodzą zdjęcia portretowe, akty, i wszelkiego rodzaju zdjęcia o charakterze okolicznościowym np. zdjęcia ślubne. Mamy również podział z uwagi na kolorystykę zdjęć, a więc dzielimy je na te kolorowe, sepię oraz fotografie czarno-białe. Wymieniając tak kolejno rodzaje fotografii mamy również tę podział z uwagi na lokalizację wykonania danego zdjęcia. Stąd też jest tu miejsce na fotografię plenerową, studyjną i taką wykonywaną w pomieszczeniach. Można również natrafić na klasyfikację rozdzielającą zdjęcia amatorskie od zawodowych. Niniejszy podział skupia się przede wszystkim na technice i jakości wykonania zdjęcia.
Słowem podsumowania
Poznając te wszystkie kategorie bardzo łatwo zauważyć, że często między nimi wszystkim granica bywa nierzadko bardzo płynna. Dochodzi nieraz do sytuacji, że wręcz przestaje istnieć. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jedno zdjęcie może zaliczać się równocześnie do kilku kategorii. Ma to swoje podłoże w tym, że język fotografii odznacza się ponadprzeciętnym uniwersalizmem. To powoduje, że w wielu przypadkach nie ma możliwości jednoznacznego zaszufladkowania poszczególnych zdjęć.
Najnowsze komentarze